روانشناسی

آیا استفاده از جملات تأکیدی مثبت مؤثر است؟

این داستان کسی است که زمانی شفا را آغاز نمود که تلقین به ذهن خودش و جملات تأکیدی مثبت را شروع کرده بود.
او دست به تحقیق و کارشناسی زد تا بفهمد چگونه ممکن است جملات تأکیدی مثبت کمک‌کننده باشند.
– دندانپزشکم در حالی که با اسکالر (یک وسیله در دندانپزشکی برای از بین بردن رسوب‌های زیاد در نواحی و سطوح فوقانی لثه مورد استفاده قرار می‌گیرند و ایده‌آل برای نواحی قدامی و نزدیک به مبدأ می‌باشند).

به قسمتی از لثه‌هایم که در بین دو دندان ورم‌کرده بود اشاره کرد و گفت: آیا شما هم این را می‌بینید؟
در حالی که در آینه‌ای که خودش به من داده بود می‌نگریستم با بی‌میلی گفتم: بله.

جملات تأکیدی مثبت
جملات تأکیدی مثبت

لثه‌هایم سال پیش شدیداً خونریزی داشتند اما قبل از اینکه بتوانم برای درمان بروم، هندوستان در قرنطینه کامل برای جلوگیری از شیوع کرونا فرورفت.
تا چند ماهی طول کشید تا بتوانم به یک کلینیک دندانپزشکی بروم.
عفونت لثه‌هایم به طرز عجیبی بدتر شده بود.

دندانپزشک گفت که ممکن است به یک پروسه جراحی برای رفع مشکل نیاز داشته باشم و برای شروع، یک‌روند بهداشت دهانی سخت را پیشنهاد داد – ماساژ لثه با یک پماد و شست و شوی دندان‌هایم با یک‌دهان شوی تجویز شده – که فوراً پیروی کردم..

سه هفته بعد، زمانی که برای پیگیری بازگشتم لثه‌هایم به‌قدری خوب شده بودند که دندانپزشک انجام جراحی را کنسل کرد.
تعجب کردم، آیا اقدامی که درمانگرم معرفی کرده بود در بهبود حیرت‌انگیز من نقش داشته است؟ به توصیه او، استفاده از جملات تأکیدی را در سال ۲۰۱۹ شروع کرده بودم. اما آن زمان آن را یک کار غیرعلمی و تخیلی یافتم و ترکش کردم.

تکرار عبارت، ” من سالم باقی می‌مانم ” زمانی که به‌وضوح سالم نبودم ترسناک به نظر می‌رسید. انجام تمرینات خلاقانه را با استفاده از کتاب ” شیوه هنرمند: راه معنوی به‌سوی خلاقیت بیشتر ” اثر جولیا کمرون شروع کردم و علاقه‌ام نسبت به جملات تأکیدی بیشتر شد.

کمرون، یک قهرمان بزرگ جملات تأکیدی است. من مجدداً تمرین جمله‌های تأکیدی را چند هفته قبل از اولین قرار دندانپزشکی شروع کردم. در ابتدا تلاش کردم تا جمله‌ها را بنویسم و با ژورنال‌های صبحگاهی‌ام (صفحاتی که هر روز صبح پس از بیدارشدن با آگاهی افکار را در آن می‌نویسند) ترکیبشان کنم – تمرین ژورنالی که در برنامه کمرون ضروری است.

این تمرین برای من شامل آزمودن کشمکش‌های عاطفی‌ام پیش از ورود به موضوعات مهم‌تری بود. موضوعاتی مانند نعمت‌هایی که برایشان سپاس‌گزار بودم و برنامه‌هایی برای دست یابی به اهداف گوناگون.

به‌محض آنکه درمان دندانم را شروع کردم تعدادی جمله مربوط به لثه را برای سرگرمی اضافه نمودم: لثه‌هایم به سرعت در حال بهبودی‌اند و این چیزی است که اتفاق افتاد و مرا هم غافلگیر کرد:

آنچه متخصصان درباره جملات تأکیدی مثبت می‌گویند

شروع به مطالعه و تحقیق کردم. ابتدا با آنجل کلوز، روان‌شناس بالینی مستقر در شیکاگو، صحبت کردم تا بفهمم او چگونه جملات تأکیدی را با مراجعینش به کار می‌برد. او خیلی زود گفت که روشش با آن نسخه غیرعلمی متفاوت است – ایستادن جلوی آینه و بیان جملات مثبت به خودتان – که توسط گوروها (معلمین هندو که به رشد شخصیت کمک می‌کنند) رواج یافته است. او بر اهمیت داشتن آگاهی قبل از استفاده از این جملات تأکید داشت – چیزی که من ناخودآگاه در صفحات ژورنال صبحگاهی‌ام نوشته بودم. کلوز می‌گوید “بسیاری از مشکلات و رنج‌ها ناشی از گفتگوی ذهنی و افکار است “.

من احساس می‌کنم این جایی است که مردم با جملات تأکیدی درگیر می‌شوند، این فقط یک مسئله ذهنی دیگری می‌شود که آنها سعی می‌کنند به خود بگویند. ” “اگر این قضیه شامل آگاهی از هیجانات و احساسات نشود، تأثیر زیادی ندارد. پس این فقط یک فکر دیگر است و قدرت زیادی ندارد. “
کلوز این جملات را به عنوان ” نیت بیان شده برای خود” تعریف می‌کند. این فقط محض رضای حرف‌های مثبت نیست. او می‌گوید: “من فکر نمی‌کنم فقط این باشد که از سختی‌ها شیرینی بسازیم.

 

من به‌اندازه گرایشم به ترویج خوبی‌هایی که از قبل به طور ذاتی برای ما وجود داشته است تمایلی به روان‌شناسی مثبت ندارم;ما فقط به‌نوعی با آن همسو هستیم. ” یا اینکه به یک روش دیگر نگاه کنیم، ” به‌جای به‌روزرسانی هارد، من می‌گویم آنچه که باید انجام دهیم این است که فقط از شر نرم‌افزار مخرب رها شویم.”

پس از آن می‌خواستم بفهمم که آیا دانشمندان جملات تأکیدی را مطالعه کرده‌اند یا خیر؟
بله – خیلی زیاد. اما مشکل اینجاست که آنها این جملات تأکیدی را یا بهتر بگویم ” جملات کمکی برای بهبود شخصی” را به‌گونه‌ای دیگر می‌نگرند.

تاریخچه‌ای مختصر: بر اساس تئوری “جملات تأکیدی بهبود شخصیت” که اولین‌بار توسط روان‌شناس آمریکایی، کِلود ام استیل، مطرح شد انسان‌ها دوست دارند تا خودشان را به‌صورت کامل و بی‌نقص بنگرند. موقعیت‌های زندگانی (مشکلات رابطه، از دست‌دادن شغل، اظهارات تحقیرآمیز یکی از دوستان) می‌تواند آن روایتگر درونی را به چالش بکشاند.

جملات تأکیدی مثبت
جملات تأکیدی مثبت

مردم به شیوه‌های متفاوتی با این درگیری‌های ناخوشایند مقابله می‌کنند. به عنوان مثال، اگر دوستی در مورد عادت سیگارکشیدن به شما هشدار دهد، ممکن است برای نجات خودتان هجوم ببرید: “اوه، اما من واقعاً غذای سالم می‌خورم یا خب امسال خیلی پراسترس است. می‌خواهم سال آینده ترکش کنم. “

بنابراین، این قبیل جملات راهی سالم‌تر برای حمایت از شما در برابر این‌گونه تهدیدات فراهم می‌کنند. در بخش روان‌شناسی تغییر: جملات تأکیدی فردی و مداخلات روان‌شناختی اجتماعی، از مقاله سال ۲۰۱۴ که توسط روان‌شناسان جفری کوهن و دیوید شرمن نوشته شده است این قبیل جملات تأکیدی این‌طور تعریف شده‌اند: عملی که صلاحیت فرد را تصدیق می‌کند.

خیلی از موارد زندگی می‌توانند برسامت روانی تأثیر مثبت بگذارند. یادداشت تشکر یک دوست – ممنون که توی آن شب سخت کنارم بودی، برنده شدن قرارداد یک کتاب یا فکرکردن به اشخاص مهم زندگی‌تان ازروی علاقه.

 

زمانی که دانشمندان جملات تأکیدی را در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار می‌دهند، معمولاً از افراد می‌خواهند تا ارزش‌هایی که قلباً دوست دارند را بنویسند. مطالعات نشان می‌دهد که این‌گونه استراتژی‌ها به اقلیت دانش آموزانی کمک می‌کند تا از نظر تحصیلی با کودکان سفیدپوست همگام شوند.

سریس کَسیو، استادیار دانشکده روزنامه‌نگاری و ارتباطات جمعی در دانشگاه ویسکانسین، می‌گوید این درواقع نشان‌دهنده مواردی است که شما واقعاً به آنها اهمیت می‌دهید.
درحالی‌که کاسیو کاندید دکترای مطالعات ارتباط در دانشگاه پنسیلوانیا بود، در تألیف دو تحقیق در زمینه جملات تأکیدی شرکت کرد. من مخصوصاً در مورد شرکت ایشان در تألیف کنجکاو بودم زیرا قطعاً تفکرات من در مجله صبحگاهی‌ام در این گروه قرار می‌گرفت.

آیا تکرار جملات مثبت و تمرین آن باعث بهبودی وضعیت لثه و دهانم شده بود؟

– نه مستقیماً. اما انجام تمرینات نگرانی مرا نسبت به شرایطم کمتر کرده بود.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ در مورد شخصیت و روان‌شناسی اجتماعی، با ارائه شواهدی بیان کرد که خودباوری و استفاده از جملات مثبت می‌تواند به افراد کمک کند تا تمرکز بیشتری روی خویشتن داشته باشند و اجازه ندهند شرایط و اتفاقات پیش‌آمده آنها را پریشان کند، اما واضح است که جملات تأکیدی یک داروی جادویی برای حل همه مشکلات زندگی نیستند. یکی از محققان بیان می‌کند: این یک روش است و همیشگی نیست مردم باید تلاش کنند این روش را تا حد امکان با کارهای روزانه خود همراه سازند و استفاده از عبارات تأکیدی بخشی از برنامه روزانه آنها باشد.
همان طور که تحقیقاتم را به پایان رساندم در آخرین جلسه درمانم از او پرسیدم احتمال اینکه لثه‌های سالمی داشته باشم پس از این درمان چقدر است؟ وی گفت: ۹۹درصد احتمال دارد.

مترجم : فاطمه اربابی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + نه =

دکمه بازگشت به بالا