موفقیت

انگیزه چیست و چطور حفظ میشود؟

انگیزه و راههای حفظ آن مشگلی است که بسیاری از افراد ناکام با آن دست به گریبان هستند. و اما انگیزه فرآیندی است که رفتارهای هدف گرا را آغاز ، هدایت و حفظ می کند. این نیرویی است که باعث می شود ما در ارکان مختلف زندگی  دست به عمل بزنیم ،خواه رفع تشنگی بوسیله یک لیوان آب در ظهر تابستان و یا برنامه ریزی برای خواندن یک کتاب ۵۰۰ صفحه ای برای کسب اطلاعات بیشتر در رشته و علاقه مندی های شخصی مان.

انگیزه شامل نیروهای زیستی ، عاطفی ، اجتماعی و شناختی است که رفتار را فعال می کنند. در کاربردهای روزمره ، اصطلاح “انگیزه” اغلب برای توصیف اینکه چرا شخصی کاری انجام می دهد استفاده می شود. این نیروی محرکه عمل گرایی انسانی است.

انگیزه فقط به عواملی که رفتارها را فعال می کنند اشاره ندارد. ممکن است شامل عواملی باشد که این اقدامات هدفمند را هدایت و حفظ می کند (اگرچه چنین انگیزه هایی به ندرت به طور مستقیم مشاهده می شوند). در نتیجه ، ما معمولاً باید دلایل نتیجه گرفتن افراد را از رفتارهای قابل مشاهده استنباط کنیم.

انگیزه و راههای حفظ آن
انگیزه و راههای حفظ آن

دقیقاً چه فاکتورهایی در پس انگیزه های دلیل عمل ما نهفته است؟ روانشناسان نظریه های مختلفی راجع به انگیزه ، از جمله تئوری محرک ، نظریه غریزه و نظریه انسان گرایی (مانند سلسله مراتب نیازهای مازلو) ارائه داده اند. واقعیت این است که نیروهای مختلف بسیاری وجود دارند که انگیزه های ما را هدایت و سامان دهی می کنند.

 انواع انگیزه

انواع مختلف انگیزه غالباً به صورت خارجی یا ذاتی توصیف می شوند:

    انگیزه های بیرونی انگیزه هایی هستند که از بیرون فرد ناشی می شوند و غالباً شامل پاداش هایی مانند پول ، شناخت اجتماعی یا ستایش می شوند.

    انگیزه های درونی انگیزه هایی هستند که از درون فرد ناشی می شوند ، مانند انجام یک جدول کلمات متقاطع پیچیده صرفاً برای رضایت شخصی .

کاربردهای مختلفی برای ایجاد انگیزه وجود دارد. این موضوع به عنوان یک نیروی راهنما برای همه رفتارهای انسان عمل می کند ، اما درک نحوه عملکرد و عواملی که ممکن است بر آن تأثیر بگذارد از جهات مختلفی می تواند مهم باشد.

درک انگیزه می تواند:

    در بهبود کارایی افراد در هنگام دستیابی به اهداف ، کمک کند

    به مردم کمک کند اقدام کنند

    افراد را به انجام رفتارهای سلامت محور تشویق کند

    به افراد کمک کند از رفتارهای ناسالم یا ناسازگار مانند خطر پذیری و اعتیاد جلوگیری کنند

    به افراد کمک کند احساس کنترل بیشتری در زندگی خود داشته باشند

انگیزه و راههای حفظ آن
انگیزه و راههای حفظ آن

    بهبود کلی رفاه و خوشبختی یکی از مهمترین دلایل فعال شدن انگیزه

هر کسی که تا به حال هدف داشته است (مانند اینکه می خواهد ۸ کیلو  از وزن خود را  تا مدت سه ماه کم کند) احتمالاً بلافاصله متوجه می شود که داشتن تمایل برای انجام کاری کافی نیست. دستیابی به چنین هدفی مستلزم توانایی پایداری از طریق موانع و استقامت برای ادامه کار با وجود مشکلات است.

سه فاکتور اصلی انگیزه عبارتند از: فعال سازی ، پایداری و شدت عمل

    فعال سازی شامل تصمیم برای شروع رفتاری ، مانند ثبت نام در کلاس ورزشی به منظور کاهش وزن ، است.

    پایداری تلاش مداوم برای رسیدن به یک هدف است حتی اگر موانعی وجود داشته باشد. به عنوان نمونه ای از پافشاری می توان به گذراندن دوره های ورزش های مختلف مانند ورزش TRX برای حفظ و پایداری تناسب اندام میتوان نام برد ، اگرچه این امر به وقت و انرژی قابل قبولی بستگی دارد .

 

عادات و چگونگی تغییر عادات منفی

 

    شدت عمل را می توان در تمرکز و قدرت برای رسیدن به یک هدف مشاهده کرد. به عنوان مثال ، یک دانش آموز ممکن است بدون تلاش زیاد و با آرامش روزگار درسی خود را بگذراند ، در حالی که دانش آموز دیگر به طور منظم مطالعه می کند ، در بحث ها شرکت می کند و از فرصت های تحقیق خارج از کلاس استفاده می کند . دانش آموز اول فاقد شدت است ، در حالی که دانش آموز دوم با شدت بیشتری اهداف آموزشی خود را دنبال می کند.

درجه هر یک از این مولفه های انگیزه می تواند در رسیدن یا نرسیدن به هدف خود تأثیر بگذارد. به عنوان مثال فعال سازی قوی به این معنی است که احتمالاً شروع به دنبال هدفی می کنید. پایداری و شدت تعیین می کند که آیا شما برای رسیدن به آن هدف ادامه می دهید و چقدر برای رسیدن به آن تلاش می کنید.

انگیزه و راههای حفظ آن
انگیزه و راههای حفظ آن

 نکات قابل یادآوری در خصوص انگیزه و راههای حفظ آن

 

همه مردم در مواقع مختلف زندگی و به دنبال ایجاد انگیزه های مختلف برای دستیابی به اهدافشان ،دچار سستی و گاهی ناامیدی  و یا خستگی میشوند.این نوسانات حفظ انگیزه یک موضوع عمومی تلقی میشود که گاهی ما را از شدت علاقه به اهداف مان با گرمای پرشور حرکت مواجه میکند و گاهی آنقدر سستی به سراغمان می آید که نا امیدانه به رسیدن به هدف هایمان نمیتوانیم فکر کنیم.

اگر گاهی اوقات از نظر حفظ شدت انگیزه احساس کمبود می کنید ، مراحلی وجود دارد که می توانید انجام دهید و باعث می شود شما انگیزه تان را متعادل نگه داشته و به سمت اهداف تان حرکت خود را از دست ندهید. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

    اهداف خود را تنظیم کنید تا روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعاً برای شما مهم هستند.

    اگر با چیزی خیلی بزرگ یا خیلی طاقت فرسا دست و پنجه نرم می کنید ، آن را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید و هدف خود را برای دستیابی به اولین قدم برای پیشرفت تعیین کنید.

    اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

    به خود یادآوری کنید در گذشته چه چیزهایی بدست آورده اید و نقاط قوت شما چیست.

    اگر مواردی وجود دارد که نسبت به آنها احساس ناامنی می کنید ، سعی کنید در این زمینه ها پیشرفت کنید تا احساس مهارت و توانایی بیشتری کنید.

انگیزه و راههای حفظ آن
انگیزه و راههای حفظ آن

 مشکلات احتمالی

چند نکته وجود دارد که باید به آنها دقت کنید که ممکن است به انگیزه اصلی شما در مسیر حرکت آسیب برساند. این شامل:

باید قانون ایده آل گرائی همه یا هیچ را خیلی زود کنار بگذارید و به خود یادآوری کنید طبق زمانی که برنامه ریزی کرده اید بایستی به سمت جلو حرکت کنید و به هر شکل دستیابی به اهداف مشمول صرف زمان و انرژی خواهد بود.

نکته بعدی در این خصوص ارزیابی ابزار و آدم ها و مسیرهای پیش روی شما هستند که بایستی مرتبا این عوامل را با خود سنجش کنید تا اگر هرکدام از آنها را مضر تشخیص میدهید که باعث دلسردی شما میشوند، بهترین برخورد کنترل آنها و یا در صورت ممکن حذف آنها از مسیر حرکت تان خواهد بود.

 

تاریخچه انگیزه

چه چیزهایی در واقع انگیزه عمل ما را فراهم می کنند؟ در طول تاریخ ، روانشناسان نظریه های مختلفی را برای توضیح آنچه انگیزه رفتار انسان است ، ارائه داده اند. موارد زیر برخی از اصلی ترین نظریه های انگیزش است.

غرایز

نظریه غریزه برای پدید آمدن انگیزه نشان می دهد که رفتارها ناشی از غرایز است که الگوی رفتاری ثابت و ذاتی از خود بروز میدهد.تعدادی از روانشناسان معتبر فاکتورهایی از انگیزه های اساسی انسان را پیشنهاد می دهند که باعث ایجاد انگیزه در رفتار می شوند. چنین غرایزی ممکن است شامل غرایز بیولوژیکی باشد که برای بقای یک ارگانیسم مهم هستند مانند ترس ، پاکیزگی و عشق.

نیازها

بسیاری از رفتارهای شما مانند خوردن ، آشامیدن و خوابیدن ناشی از زیست شناسی است. ما نیاز بیولوژیکی به غذا ، آب و خواب داریم. بنابراین ، انگیزه خوردن ، آشامیدن و خوابیدن را خواهیم داشت.

سطح برانگیختگی

انگیزش در همه انسانها برای مسائل مختلف در زندگی یشان مسلما یکسان نیست و برای برخی برانگیختگی های مختلف در مقاطع مختلف راه هایی بوجود می آورد تا عملا با انگیزه زیاد دیده شوند.مثلا کسانی که با موتور سیکلت کارهای خطرناکی میکنند ،در آن مقطع سطح برانگیختگی یشان آنها را به مرز عمل آن انگیزه رسانده است

درک انگیزه در بسیاری از زمینه های زندگی از والدین گرفته تا محل کار مهم است. شما ممکن است بخواهید بهترین اهداف را تعیین کنید و سیستم های پاداش مناسب برای ایجاد انگیزه در دیگران و همچنین افزایش انگیزه خود ایجاد کنید.

انتخاب اهداف درست و قبول زمان لازم و شدت عمل متناسب و پیوسته عوامل اصلی حفظ انگیزه های هر فرد خواهند بود.

 

تدوین:مجله آفتابگردان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 9 =

دکمه بازگشت به بالا