لباس و مد

با ۱۱ نوع پارچه برای مانتو بیشتر آشنا شوید

بررسی پارچه برای مانتو و خصوصیات یک مانتو خوب از آن جایی اهمیت دارد که در ایران این پوشش در بین خانم‌ها مهم ترین و پرمصرف ترین لباس تلقی می شود. علاوه بر ارائه مدل های متنوع درخصوص لباس های مختلف به خصوص مانتو نکات دیگری نیز در انتخاب صحیح برای خرید مانتو می‌تواند حائز اهمیت باشد ، نکاتی همچون محیطی که قرار از آنجا از لباس استفاده شود ، قد و قواره افراد ، فصلی که قرار است از آن استفاده شود و البته یکی از مهمترین نکات هزینه ای که قرار است برای این کار در نظر بگیرید .

البته معمولاً مانتوها در سال‌های اخیر به دسته‌های تقسیم می‌شوند که اشخاص بر اساس نیاز شان ممکن است مستقیم سراغ خرید یک نوع خاص از این لباس ها بروند.

معمولا مانتوهایی که در بازار دسته بندی شده‌اند عبارتند از:
مانتوهای ساده
مانتوهای مجلسی
مانتو های اسپرت
مانتو های دانشجویی و اداری
و مانتو های فصلی مانند مانتوهای بهاره، مانتو های تابستانی ، مانتو های پاییزه و مانتو و پالتو زمستانی که معمولاً در مانتوهای فصلی بیشتر طراحان روی ارائه مدل های متنوع و جدید تلاش می کنند .

راهمای خرید مانتو بر اساس جنس پارچه ها

 

صرف نظر از اینکه خانم ها ،مانتو را کجا بپوشند مسلما اگر این پوشش که با محیط بیرون به صورت مستقیم در تماس است دارای ویژگی‌های پارچه های مرغوب باشد می‌تواند خریدها را موفق نماید.

یکی از مهمترین نکاتی که در جنس مانتو لازم است رعایت شود میزان چروک پذیری جنس پارچه است ، به خصوص در مانتوهای غیر اسپرت مانند مانتوهای اداری و مانتو های دانشجویی که ممکن است مدت زیادتری از لحاظ ساعات کاری و روزهای استفاده در طول هفته در تن خانم ها بماند.و چنانچه چروک پذیری آنان زیاد باشد به خصوص برای خانم‌های شاغل دردسری خاص برای عوض کردن هر روزه یا شستشو و اتوی هر روزه فراهم می نماید .

پارچه های نخی

یکی از بیشترین انواع پارچه ها که در دوخت مانتوها استفاده می شوند را می توان به پارچه های نخی که در مانتو های بهاره و تابستانی بیشتر به کار می روند اشاره نمود .
از آنجایی که این نوع پارچه به راحتی هوا را از خود عبور می دهند بنابراین باعث خنکی شده و مناسب فصول گرم خواهند بود .

پارچه برای مانتو


پارچه های فاستونی

پارچه های فاستونی به دلیل خصوصیاتی که در خود دارند برای محیط های رسمی تر مانند مانتوهای اداری و دانشجویی می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد . ضخامت و اتو پذیری این نوع پارچه حالت رسمی تری در استفاده به شخص خواهد داد وباعث استقبال برای این گونه محیط‌ها شده است .

مانتوهای فاستونی
مانتوهای فاستونی

پارچه های کتانی

پارچه های کتانی به‌دلیل طراوتی که در ظاهر از خود نشان می دهند طرفداران خاص خود را دارند .البته از کتان های ضخیم برای فصول پاییز و زمستان نیز استفاده می شود ولی بیشتر دوخت آنها در مانتوهای اسپرت کاربرد دارد .

مانتوهای کتانی
مانتوهای کتانی

پارچه های ریون

پارچه ریون به دلیل ارزانی در قیمت (البته نسبت به سایر موارد) و خنکی و راحتی و همچنین کمتر چروک شونده برای مانتوهای با مصرف روزانه یا به اصطلاح مانده های دم دستی می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد .


پارچه های ساتن

پارچه های ساتن با توجه به براق بودن شان مورد علاقه برخی از شرکت ها و برند ها برای دوخت مانتو ها می باشند.
البته اگر این پارچه ها از تراکم بیشتری برخوردار شوند مسلماً از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود .


پارچه های ابریشمی

پارچه های ابریشمی جنس دیگری از پارچه های موجود است که البته ابریشم خالص و درجه یک کمتر دردوخت مانتو به صورت کامل استفاده می شود چرا که در قامت و غالب مانتو حتما هزینه های قابل توجهی را روی دست خریداران خواهد گذاشت . اما نرمی و راحتی این نوع پارچه باعث به کارگیری در دوختهای لباس های مختلف و برخی موارد مانتوها شده است .


پارچه های کرپ

پارچه های کرپ از ترکیب جنس پشم و پلی استر تشکیل می‌شوند و در بین دوزندگان مانتو از شهرت زیادی برخوردارند . این جنس پارچه برای مانتو ها از استقبال زیادی بین خانم ها برخوردار است و بخش عمده‌ای از مانتو های مجلسی از این نوع پارچه دوخته میشوند.


پارچه های جین

یکی دیگر از پر استقبال ترین پارچه ها برای مانتو پارچه های جین می باشد نه تنها در مانتو در بسیاری از البته مانند مانتو و شلوار این نوع پارچه کاربردهای فراوانی دارد.

البته بسیاری از مردم این نوع پارچه ها را به اسم اولین سازنده کارخانه آن یعنی لی می شناسند (Lee) با توجه به انواع مختلفی که در پارچه های جین وجود دارد می‌تواند برای فصول مختلف استفاده شود، مثلاً پارچه های جین ضخیم برای پاییز و زمستان با تزیینات حاشیه ای یکی از پر استقبال ترین انواع انتخابی است که در پاییز و زمستان به خریداران ارائه می شود.
البته پارچه های جین انواعی از کاغذی و کشی و نازک نیز ارائه نموده که می تواند با توجه به سلیقه افراد در دوخت البسه مختلف به خصوص مانتو برای فصول مختلف به کار گرفته شود .


پارچه های چرمی

نوع دیگری از پارچه ها که برای مانتو ها و سایر البته کاربرد دارد چرم می باشد .حتما می دانید چرم به دو گروه مصنوعی و طبیعی تقسیم می‌شوند که البته نوع طبیعی آن برای مانتو که پارچه بیشتری لازم دارد هزینه زیادی را در بر خواهد داشت و گرانقیمت تر خواهد بود.


پارچه های لنین

شما در بهار تابستان انواع زیادی از این نوع پارچه ها را در دوخت مانتو ها مشاهده می‌کنید. خنکی و قدرت جذب بالا پارچه های جنس لنین به پوست افراد احساس شادابی بیشتر می دهند و به همین دلیل پارچه های لنین طرفداران زیادی را با خود به دنبال خواهد داشت .

مسلما با توجه به گسترش جنس های مختلف پارچه و رشد روز افزون نیاز جامعه جنس های پارچه های مختلف دیگری در زمانهای مختلف برای مانتو کاربرد پیدا می‌کنند اما آنچه مسلم است مهم ترین نکات در انتخاب جنس مانتو دو فاکتور ۱- مورد استفاده ۲- فصل استفاده میباشد که نه تنها برای پارچه ها بلکه در مدل های مانتو نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد .
بسیاری از خانم‌ها لباسهای خود را به خوبی نگهداری می‌کنند و در همین راستا برخی از مانتوهای آنان ممکن است صرف نظر از جنس مدل برای موقعیت های مختلف و حتی چند سال قابل کاربرد باشد ( البته نه با صورت پوشش های دائمی مانتو )
بنابراین مثلا اگر مانتوهای از جنس اداری در کلکسیون لباسهای خانم‌ها وجود داشته باشد و استفاده گاهی از آنها لازم به‌نظر برسد ، می‌توان مدت‌ها از این نوع پارچه که مدل تاثیر روی آنها ندارد استفاده نمود .

از سوی دیگر بسیاری از خانم های علاقمند که خود برای دوخت مانتو دست به کار می شوند ، در خیلی از موارد می توانند با ترکیب برخی از پارچه ها مانتو های بسیار شیک و ماندگاری دوخته و از آنها مدت ها استفاده نمایند .

تهیه و تدوین :مجله آفتابگردان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا