لباس و مد

خرید مانتو و نکات مهم آن

مانتو بدون شک مهمترین پوشش خانم های ایرانی است چرا که در واقع در محیط های مختلف نشان از اهمیت خانم ها به پوشش آنهاست.صرف نظر از عقاید و سلیقه های افراد در انتخاب متنوع لباس های مختلف علی الخصوص مانتو ،عواملی مانند رنگ پارچه ،نوع دوخت و جنس پارچه و هماهنگی با سایز هرکدام از خانم ها ، در شیک شدن و ظاهری آراسته و قابل قبول تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

 

در این مطلب چند فاکتور مهم تاثیر گذار را برای انتخاب مانتو برای خانم ها و دختران بررسی خواهیم نمود.چه بسا که با داشتن اطلاعات بیشتر ،علاوه بر تاثیر اصلی سلیقه هر فرد در انتخاب لباس و مانتو ، انتخاب خانم ها موارد بهتری از کار در آید.

خرید مانتو

خرید مانتو
خرید مانتو

رنگ های مانتو

 

مسلما مهمترین فاکتور انتخاب مانتو از نوع مانتوهای آماده و یا انتخاب پارچه برای دوخت مانتو در قدم اول رنگ آن است.رنگ ها بر اساس حال و هوای هر کسی و شرایط و محیط هایی که قرار است از این پوشش استفاده شود ،انتخاب میشود.

اما رنگ هایی مانند رنگهای خنثی و تیره مانند مشکی ،طوسی،قهوه ای ،آبی نفتی و بخصوص در مورد مانتو رنگ سرمه ای معمولا به دلایل مختلف بیشتر انتخاب میشوند.این رنگها با پارچه های مناسب معمولا افراد را موقرتر و محجوب تر نشان داده و برخی از سازمانها و سیستم های کاری الزامی برای مانتوهای این رنگی برای کارکنان خانم خود دارند.

خرید مانتو
خرید مانتو

همچنین یکی از مزایای اینگونه رنگ ها بخصوص برای مانتوهای کاری که معمولا هر روزه استفاده میشوند ،دیرتر کثیف شدن ها یا در واقع دیرتر کثیف دیده شدن آنهاست.

اما باید بخاطر داشته باشید اگراز مانتوهای رنگی قرار است استفاده کنید ،حتما به ترکیب سایر پوشش ها همراه با مانتو و هماهنگی و سازگاری آنها بایستی دقت نمایید.

در خصوص بروز شخصیت و انتخاب رنگها های لباس ،عقایدی موجود است که از طریق کارشناسان حوزه های روانشناسی و دست اندرکاران حرفه ای صنعت مد مطرح میشود.مسلما تمام این نشانه ها در خصوص رنگ های لباس برای همه صدق نخواهد نمود اما دانستن عمده آنها و تطبیق با زندگی واقعی میتواند کمک شایانی درجهت انتخاب ها  برایمان باشد.

مشکی

رنگ مشکی در همه جای دنیا و معمولا برای اکثر لباس های مختلف نشان از رسمیت و جدیت است.این رنگ برای لباس ها معمولا با خود قدرت و اعتبار به ارمغان می شاورد.معمولا افرادی که از این رنگ برای لباس هایشان استفاده میکنند بطور ناخودآگاه توجه دیگران را بیشتر به خود جلب میکنند.

مانتو مشکی
مانتو مشکی

در خصوص مانتو ها با رنگ مشکی علاوه بر رسمیت بسیاری از این مانتوها البته با مدل های عادی و رسمی ،تقریبا همه مانتوهای مشکی و مانتوهای مجلسی که با این رنگ آماده میشوند از جذابیت خاص خود برخوردار هستند و نکته حائز اهمیت در مورد رنگ مشکی مانتوها این خواهد بود که هیچ وقت این رنگ از مد نخواهد رفت.

سفید

رنگ سفید در لباس های مختلف معمولا سمبل پاکی و سادگی است.به همین دلیل است که افراد در نقطه های عطف زندگی خود معمولا از لباس های سفید استفاده میکنند ،مثلا به مراسم عروسی و ازدواج و یا مراسم احرام حجاج توجه بفرمائید.

مانتو سفید
مانتو سفید

هر چند رنگ سفید در بسیاری از مواقع رنگ خنثی است اما معمولا سادگی را با خود به ارمغان می آورد.البته رنگ سفید برای مانتو که لباس پوشش ظاهری است مشگلاتی مانند زود لکه شدن و به چشم آمدن کثیف های کوچک با خود خواهد داشت . اما این رنگ از مانتو برای برخی از محافل  و به سلیقه افرادی از طرفداران زیادی برخوردار است . اما باید به خاطر داشت سایر پوشش های همراه مانتو و اکسسوری ها مانند کفش ها،کیف  و شلوار و شال یا روسری هماهنگ ، در به جلوه آمدن این رنگ از مانتو بسیار موثر است.

خاکستری

بیشتر طراحان لباس معتقدند رنگ خاکستری برای لباس ها رنگ متعادلی است و کسانی که بیشتر از این رنگ در لباس هایشان استفاده میکنند،افرادی هستند که نیازی به جلب توجه ندارند.

مانتو خاکستری
مانتو خاکستری

البته یکی از ویژگی های دیگری که در خصوص رنگ خاکستری در لباس ها تاکید میشود ،قاطعیت فرد خاکستری پوش میباشد.

مانتو خاکستری جزء آن دسته از مانتوهاست که طرفداران زیادی دارد .هم جزء رنگهای تیره و موقر است و هم تنوعی بین رنگ های پوشش مانتوهای خانم ها خواهد بود.

برخی از طراحان و خیاطان حرفه ای از برخی از پارچه های خاکستری  بسیار شیکی در دوخت مانتو استفاده میکنند که نتیجه کار ،مانتوهای بسیار جذاب خواهد بود.

قهوه ای

این رنگ علی رغم اینکه جزئی از رنگ های تیره تلقی میشود ولی طرفداران خاص خود را داراست.کارشناسان بر این عقیده اند که کسانی که از این رنگ لباس بصورت غالب در لباسهایشان استفاده میکنند .

افرادی با ثبات و قدرتمند هستند و همچنین عقیده اصلی یشان مبتنی بر سازش است. محافظه کاری نیز یکی از خصوصیات افراد قهوه ای پوش ذکر شده است.

آبی

پوشش ها و لباس های مختلف مردانه و زنانه این رنگ معمولا خیلی خوب از کار در می آیند و دلپذیر میشوند.افرادی که به این رنگ علاقه بیشتری دارند معمولااز اعتماد به نفس بالاتری برخوردار هستند. بنابراین نیاز به خودنمایی و مطرح شدن در جمع نخواهند داشت.

خرید مانتو

سبز

شکی نیست با توجه به اینکه رنگ سبز مبین رنگ طبیعت است،انتظار داریم ،پوشش های این رنگ با خود آرامش به ارمغان بیاورند.

مانتو سبز
مانتو سبز

یکی از رنگ های شیک و متنوع برای مدل های مختلف مانتو خانم ها و دختران جوان طیف های مختلف رنگ سبز میباشد.

این رنگ مانتو در کمد خانم ها نشان از سرزندگی و نشاط استفاده کننده آن خواهد داشت.سبز پوشان معمولا در بین جمع دوستان و خانواده به مهربان بودن شهرت دارند و همچنین از لحاظ مالی نیز شخصیتی با ثبات خواهند داشت.

بنفش

بنفش در قدیم الایام منحصر به لباس های اشراف و سلاطین بوده است و به همین دلیل به رنگ سلطنتی ملقب بوده است.اما امروزه معمولا کسانی از این رنگ بیشتر در لباس هایشان استفاده میکنند که شور و حرارت بیشتری نسبت به سایرین خواهند داشت.افراد بنفش پوش معمولا رویا پردازی قوی دارند و از حالات احساسی قدرتمندی بهره مند هستند.

مانتو بنفش
مانتو بنفش

برخی از طیف های بنفش برای مانتو کار های بسیار خوبی از کار در می آید.البته بسته به هنر طراحان و خیاطان در درست شدن اینگونه مانتو ها ظرافت در ترکیب رنگ با پارچه های رنگ های مکمل که البته رنگ بنفش آن غالب باقی بماند ،مانتو های بسیار شیک و خواستنی را روانه دست متقاضی خواهد نمود.

قرمز

قرمز جز آن دسته از رنگهایی است که توام با انرژی فراوانی که از خود بروز میدهد تاثیر به سزایی بر مخاطبین خواهد داشت.مسلما کسانی که از لباس های قرمز استفاده میکنند به راحتی توجهات را به سوی خود جلب میکنند.

معمولا کسانی که به لباس های قرمز علاقه مند هستند با هوش بوده و از هیجان بیشتری نسبت به بقیه برخوردار هستند.

مانتو قرمز
مانتو قرمز

البته در خصوص مانتو و استفاده از مانتو قرمز علی رغم اینکه این رنگ مانتو بسیار شیک و دلپذیر از کار در می آید ولی ممکن است بسیاری از خانم ها ترجیح دهند این رنگ مانتو را در همه محافل نپوشند.

باید بخاطر داشته باشید مانتو قرمز بایستی با سایر پوشش ها و اکسسوری های شما مانند کفش و کیف و شال و … ست باشد تا تاثیر به مراتب بیشتری از خود بجای بگذارد.

زرد

انرژی یکی از تحفه هایی است که رنگ زرد با خود دارد.دقت افراد با مواجه با این رنگ بیشتر شده و به همین دلیل است که در بسیاری از بیلبوردهای تبلیغاتی از رنگ زرد به عنوان رنگ غالب استفاده میشود.

مانتو لیموئی
مانتو لیموئی

گفته میشود خانم هایی که تمایل به رنگ زرد در لباس هایشان بیشتر است معمولا برونگرا هستندو دارای طراوات ونشاط روحی خواهند بود.

البته در خصوص مانتو زرد به عنوان رنگ اصلی شاید کمتر با استقبال مواجه شود ولی با طیف های مختلفی مانند لیمونی و امثالهم مسلما ، مانتوهای شادابی از کار در خواهند آمد.

نارنجی

نارنجی یک رنگ گرم بوده و معمولا با خود شادی و نشاط به ارمغان می آورد.در بسیاری از اسباب بازی های کودکان به همین دلیل از رنگ نارنجی استفاده میشود تا موجب شادی بیشتر آنها شود.

مانتوهای نارنجی با طیف های مختلف مناسب برای محافل متعدد مورد علاقه بسیاری از خانم های جوان و دختران میباشد.معمولا خوشبینی و انرژی زیاد از خصیصه های افرادی است که از این رنگ بیشتر لباس می پوشند.

قابل ذکر است این یک طبقه بندی تجربی بر اساس نکات بدست آمده در مطالعه مردم در سراسر دنیاست و مسلما قانون قطعی تلقی نشود.

رنگ های دیگری نیز میتوانند برای مانتو های مختلف و با مدل های جدید مانتو استفاده شوند که البته در این خصوص طراحان و خیاطان چیره دست و خوش سلیقه مرتبا در حال طراحی مدل ها و رنگ های مناسب برای آنان هستند.

 

مدل مانتو

 

انتخاب مدل مانتو بر اساس فرم بدن هر خانم به صورت جداگانه بایستی بررسی و انتخاب شود، اما نکته‌ای که حائز اهمیت در این خصوص می باشد این نکته است که ، انتخاب صحیح مدل مانتو صرف نظر از سایر فاکتورهای قابل انتخاب مانند رنگ و….. تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و جذابیت خانم‌ها خواهد داشت .

همزمان با انتخاب رنگ مناسب اگر مدل مانتو ها نیز به درستی انتخاب شوند، مانتو مورد نظر می تواند حتی اگر عیوبی در فرم بدن اشخاص وجود داشته باشد آنها را پوشانده و فرد بسیار شیک پوش به نظر برسد .

بنابراین حتماً علاوه بر سلیقه های شخصی داشتن برخی اطلاعات ابتدایی در خصوص انتخاب صحیح فرم و مدل مانتو لازمه خرید مانتو مناسب و قابل قبول خواهد بود .

انتخاب مدل مانتو

 

مهمترین نکته در این انتخاب اندام و قد خانم‌هاست . معمولاً طراحان لباس در خصوص پیشنهاد قد مانتو به خانم ها توصیه می کنند که این موضوع بایستی رابطه عکس داشته باشد .

یعنی اگر خانمی قدش نسبت به شرایط معمول کمی کمتر است حتماً از پوشیدن مانتو کوتاه بایستی خودداری کنند و همچنین اگر قد خانومی از شرایط معمول بلندتر است، پوشیدن مانتو بلند معمولاً توسط طراحان لباس به اینگونه افراد توصیه نمی‌شود و به این خانم‌ها مانتوهای تا زانو پیشنهاد می گردد .

مانتو برای افراد درشت اندام (کمی چاق)

معمولا بسیاری از این خانم ها به راحتی مانتوهای آماده شده را برای قامت و تناسب خود پیدا نمی کنند که در این صورت بایستی دست به کار شده و به فکر دوختن مانتو باشند.

اما این گونه خانمها با اندام درشت و البته شاید کمی چاق باید مانتوهای با شرایط متعادل انتخاب کنند و از پوشیدن مانتوهای تنگ و یا بسیار گشاد پرهیز کنند.

خرید مانتو
خرید مانتو

توصیه قدیمی برای این گونه افراد پوشیدن لباس ها و مانتو هایی است که خطوط عمودی در آن یافت می‌شود و چه بسا مدل مانتو ها با خطوط افقی و یا مانتوهای چهار خانه البته بسته به رنگ و دوخت، این خانم ها را چاق تر و درشت تر نشان می دهد.

مانتو مناسب افراد قد بلند

معمولاً به این گونه خانم ها و دختر خانم ها توصیه می شود که به هیچ عنوان از پوشیدن مانتو و شلوار یک رنگ حتی الامکان (به جز مواقع ضروری مانند شرایط محیط کاری) پرهیز کنند چرا که بیش از آنکه هستند قد بلندتر نشان داده خواهند شد.

خرید مانتو
خرید مانتو

البته اگر امکان انتخاب مانتوی به صورت ترکیب حداقل دو رنگ برای این گونه خانمها وجود داشته باشد مسلماً بسیار متناسب تر و شکیل تر آنها را نشان خواهد داد.

انتخاب مانتو برای خانم هایی با بالاتنه کوچک

برخی از خانمها و دختر خانمها از بالاتنه کوچکتری در مقایسه با شرایط معمول برخوردارند ، در این مواقع انتخاب با دقت تر پوشش روئی لباس هایشان یعنی مانتو می‌تواند در نشان دادن متناسب ظاهر آنها بسیار کارآمد باشد .

اینگونه خانمها می توانند از مانتو های رنگ روشن و چهارخانه با طرح‌های کوچک و متوسط استفاده نموده و همچنین با ست کردن شلوار شان متناسب با مانتو به شکل شلوار تک رنگ و حتی امکان .رنگهای روشن بسیار خوش پوش تر به نظر برسند .

خرید مانتو
خرید مانتو

برخی از مدل مانتوها در زیر سینه بخشی را به حالت تزیین و یا جمع شدن پیش‌بینی کرده‌اند که بسیار برای این گونه خانمها متناسب خواهد بود.

همچنین استفاده از برخی از لوازم جانبی درشت‌تر مانند دکمه های بزرگتر از حد معمول در بالاتنه و یا سایر تزیینات کمک شایانی به تناسب لباس این افراد خواهد نمود.

انتخاب مانتو برای خانم هایی با اندام ظریف تر و ریزتر

در این گونه خانم ها و دختر خانم ها بایستی با دقت در انتخاب و خرید مانتو تناسبی از لباس را برای خود رقم بزنند تا نسبت به شرایط و انتخاب‌های عادی خوش پوش تر به نظر برسند.

بنابراین لازم است مانتوهایی انتخاب شوند که قد آنها را کمی بلندتر نشان داده و این موضوع در مانتو آنها با انتخاب رنگ های کمی تیره با راه های عمودی روشن بیشتر محقق می‌شود.

خرید مانتو
خرید مانتو

البته بهترین انتخاب برای قد مانتو جهت اینگونه خانمها مانتو تا روی زانو خواهد بود و بیشتر و یا کمتر از آن معمولاً فرم متناسب را از ترکیب لباس این گونه افراددور خواهد نمود.

همچنین در صورتی که از مانتوهای آماده استفاده می کنند لازم است حتماً سایز شانه مانتو و آستین های آنها را متناسب با اندام خود چنانچه نیاز به تغییر دارد به خیاط خود سپرده تا تغییرات را به بهترین نحو متناسب با شرایط آنها فراهم آورد.

 

انتخاب مدل وخرید مانتو بر اساس سن

شکی نیست که سن یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب مدل های لباس و علی الخصوص خرید مانتو خواهد بود.

معمولاً دختران نوجوان و جوان بسیار بیشتر به مدلهای روز مانتو اهمیت داده و مانتو هایی مانند مانتو جلوباز، مانتوهای فانتزی ،مانتو های اسپرت، مانتوهای ترکیبی با رنگ‌های روشن در بین این گونه افراد بیشتر مورد استقبال واقع می شوند.

البته صرف نظر از سن و شرایط مُد معمولاً مانتوهای بسیار تنگ انتخاب های خوبی نخواهد بود . چرا که بلافاصله پس از شستشو معمولاً حالت خود را از دست داده و تمایل افراد برای پوشیدن مجدد آنها کم خواهد شد.

از آن طرف معمولاً برخی خانم‌های متاهل و همچنین خانم های میانسال معمولاً با حساسیت کمتری نسبت به مُد انتخاب هایشان را انجام می دهند.

خرید مانتو
خرید مانتو

هرچند مرزبندی برای رنگ و سن افراد در خصوص لباس وجود ندارد اما به طور عرف در جامعه ما معمولاً این گونه خانمهای میانسال و برخی از خانم های متاهل کمتر تمایل به پوشیدن رنگ های بسیار روشن و غیر معمول دارند.

اینگونه افراد با انتخاب مانتو های تیره و یا نزدیک به تیره معمولاً از مدل های ساده متناسب با اندام خود استفاده می کنند.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مانتو های کلاسیک همیشه طرفداران خاص خود را داراست و از مزایای آن می توان به امکان استفاده در بیشتر مکان ها و محافل از آنها اشاره نمود.

 

ادامه دارد…

 

 

مجله آفتابگردان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا