سلامت

خواص کاسنی و موارد استفاده مفید از عرق کاسنی

خواص کاسنی آنقدر قابل توجه است که گفته شده ابوعلی سینا این دانشمند شهیر ایرانی در باب آن یک رساله مجزا نوشته است.

کاسنی یک گیاه معجزه گر در بین گیاهان است که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از مناطق دنیا با رویکرد طب گیاهی از آن استفاده های مختلف می شود.
این گیاه در دو نوع وحشی و پرورشی (قابل کاشت) معمولاً وجود دارد و خوب است بدانید اکثر قسمت های این گیاه مانند برگ ها ، ساقه و بخصوص ریشه آن به منظور سلامت قسمت های مختلف بدن می تواند مفید واقع شود.

خواص کاسنی

خواص کاسنی
خواص کاسنی

یکی از معروف‌ترین مشتقات آن عرق کاسنی است که در ایران بسیاری استفاده شده و با توجه به خواص این فرآورده مفید که بر اثر تجربه سالیان طولانی به دست آمده خواهان زیادی دارد.
کاسنی دارای ساقه های باریک و انشعاباتی روی ساقه می باشد .گفته شده یونانیان برای برخی از بیماری ها و مشکلات کبدی و گوارش از این گیاه بهره می گرفتند و بنابراین تشخیص سابقه طولانی مفید بودن آن به صدها سال قبل برمیگردد .

برخی از ویتامین ها مانند ویتامین e و ویتامین c و همچنین زینک و آهن نیز در فرآورده های مختلف این گیاه وجود دارد که می‌تواند تا حدودی نیازهای بدن انسان را برآورده سازد.
سایر ترکیبات موجود در گیاه عبارتند از: تانن ، نمک های معدنی ، ویتامین های B ، C ، K و P ، کومارین ها (آمبلیفرون ، سیچوریین) ، اسیدهای فنلیک (اسید کافئین و اسید فرولین و استرهای اسید کینین) ، فلاونوئیدهای مختلف ، روغن ضروری ، رزین و سایر مواد.

رنگدانه های آنتوسیانین در گلها وجود دارند و مسئول رنگ آبی هستند.

اما معمولاً کاسنی در چند مورد بیشتر شناخته شده است که با آنها اشاره خواهیم داشت :

فواید گوارشی کاسنی

 

یکی از مهمترین خواص این گیاه در روان سازی دستگاه گوارش است .
در هضم غذا و همچنین برخی از چربی ها می تواند به صفرا کمک نماید و از آنجایی که این گیاه دارای فیبر زیادی است می‌تواند با تحرک بیشتر روده ها عملاً باعث سم‌زدایی بیشتر بدن گردد و همچنین در مشکل یبوست کارگشای خوبی قلمداد می شود.

فواید قلبی کاسنی

یکی از مواد موجود در کاسنی اینولین می باشد .این ماده که به صورت طبیعی در این گیاه وجود دارد می‌تواند مقدار کلسترول بد خون را کاهش داده که عملا باعث کاهش تصلب شرایین و جلوگیری از فشار خون بالا خواهد شد.

ضد التهاب بودن کاسنی

 

با بالا رفتن سن وجود درد و التهاب به خصوص در برخی از قسمت های بدن مانند مفاصل بیشتر دیده می شود یکی از فواید کاسنی که عده‌ای توجه ویژه به آن دارند کاهش دردهای التهابی و عضلانی است که گاهی از آن در کاهش عوارض دردهای آرتروز نیز از آن استفاده می گردد.

ضد سرطان بودن

هر چند تحقیقات پیرامون این خاصیت ضد سرطانی گیاه ادامه دارد،اما با وجود مواد ضد توموری و همچنین آنتی اکسیدانی انتظار می‌رود در کنترل سرطان ها به خصوص در سرطان هایی مانند روده بزرگ و سرطان پستان به تواند مفید واقع شود.

خواص کاسنی
خواص کاسنی

کنترل و کاهش اضطراب

بسیاری از ما علاقمند هستیم از مَسکن های شیمیایی دوری کنیم و چه بهتر که در برخی از موارد که نیاز به آرامبخش ها وجود دارد ، بتوان مواد طبیعی را با مشورت صاحبنظران طب گیاهی جایگزین آنها نمود .
ریشه کاسنی در ایجاد آرامش و کاهش اضطراب موثر بوده و برخی از متخصصین برای خواب بهتر توصیه به مصرف آن می کنند.

کمک به بهبود عملکرد کبد

یکی از مهم‌ترین ویژگی های خاصیت کاسنی کمک به عملکرد کبد تشخیص داده شده است.
حتماً می دانید یکی از مهمترین وظایف کبد در بدن انسان دفع مواد سمی و مضر برای بدن است که با کمک کاسنی می‌تواند شرایط را برای به سازی عملکرد کبد راحت‌تر فراهم نمود .

خواص کاسنی برای پوست

متخصصین به تجربه دست یافتند که این گیاه معجزه گر تاثیر زیادی در بهبود مشکلات پوستی دارد. از بین بردن جای جوش و لک ها یکی از این موارد است. همچنین از آنجایی که این گیاه دارای بتاکاروتن است در تولید کلاژن تاثیر داشته و عملاً می‌تواند با چاقی مختصر صورت چین و چروک ها را محو نماید.
البته همانطور که حتماً می‌دانید گاهی لکه های صورت و پوست به علت اصطلاحاً کثیفی خون است که با مصرف کاسنی می‌توان به عملکرد کبد در جهت تصفیه خون کمک شایانی نمود .

یکی از ماسک های توصیه شده برای بهبود پوست صورت و تمیز نگه داشتن آن که کاسنی در آن وجود دارند به این شکل تهیه می گردد:
کمی نشاسته و کمی پودر سدر را با یکدیگر مخلوط نموده و تا حد خمیری شدن عرق کاسنی به آن اضافه نمایید صورت خود را شسته و این خمیر را روی آن پهن کنید و چند دقیقه ماساژ داده و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با آب گرم یا ولرم آن را شستشو دهید.

خواص ریشه کاسنی در تعیین جنسیت

بسیاری از افراد و خانواده ها در مسیر بچه دار شدند علاقه مند هستند بتوانند جنسیت فرزند خود را تعیین کنند .
هرچند اعتقاد در این است که تمامی این عوامل به اذن خداوند متعال است اما در برخی از حدیث های منتسب به امام صادق علیه السلام راز پسر دار شدن مصرف کاسنی ذکر شده است .
همچنین این گیاه با توجه به طبع خود برای کسانی که از عدم تعادل مزاج سرد و گرم ممکن است رنج ببرند با مشورت با متخصص طب گیاهی می تواند بسیار مفید واقع شود.
گفته شده حداقل سه ماه قبل از لقاح و انعقاد نطفه مردان می توانند به طور متناوب و البته به دور از زیاده‌روی از کاسنی برای طبع مفید آن و احتمالاً پسردارشدن استفاده نمایند.

خواص کاسنی برای مردان

 

همانطور که اشاره شد با توجه به وجود خواص این گیاه معجزه گر گفته می‌شود مصرف مداوم و البته به میزان متعادل و حتماً با مشورت متخصص طب گیاهی می‌تواند مقدار نطفه مرد را بهبود بخشیده و میزان آن را افزایش دهد.
همچنین در افزایش تمایل جنسی مردان نیز مثمر ثمر واقع خواهد شد.


البته به خواص دیگیری از کاسنی نیز گاهی اشاره میشود مانند:
ماده لاکتوسین و لاکتوکوپایکرین علیه مالاریا آزمایش شده است. کشف شد که هر دو ماده برای انگل مالاریا کشنده هستند ، اما لاکتوسین از آنجا که در غلظت کمتری از لاکتوکوپایکرین مورد نیاز بود ، موثرتر بود.

درست همانند قاصدک ، کاسنی دارای خاصیت ادرار آور ملایمی است و از آنجا که باعث دفع اسید اوریک نیز می شود می تواند برای درمان اختلالات روماتیسمی مانند آرتروز و نقرس استفاده شود.
کاسنی همچنین سطح قند خون را کاهش می دهد. این گیاه ممکن است گزینه خوبی برای مبتلایان به دیابت به دلیل وجود ماده اینولین ، یک پلی ساکارید موجود در ریشه به مقدار زیاد باشد. در بدن ، اینولین توسط هیدرولیز به فروکتوز تبدیل می شود.

طریقه مصرف کاسنی

اغلب ما ایرانی ها عرق کاسنی را بیشتر از همه محصولات این گیاه می شناسیم و یا از آن استفاده می کنیم .
در خانه بسیاری از ما ایرانی ها معمولاً یک بطری از عرق کاسنی پیدا می‌شود که البته گاهی با تجویز بزرگترها برای درمان برخی از مشکلات استفاده مقطعی می شود.
اما لازم است برای تاثیرگذاری و مفید بودن استفاده از این گیاه ارزشمند پس از مشورت با متخصصین طب گیاهی مصرف را به صورت مداوم پی بگیریم .

معمولاً حداکثر تاثیر گذاری مصرف عرق کاسنی صبح ناشتا توصیه می شود که از مخلوط نصف لیوان عرق کاسنی و نصف دیگر آب با دمای متعادل نوشیده بشود.

در توصیه ای از ابوعلی سینا در خواص کاسنی بطور خلاصه موارد زیر نقل شده است ، و البته همانطور که قبلا ذکر شد گفته میشود که او در باب خواص این گیاه یک رساله مجزا نوشته است:

– مالیدن آب کاسنی به محل خارش مفید است.
– استفاده از این گیاه در بهبود مشکلات معده موثر است.
– درد و تورم مفصلی را می‌تواند کنترل نموده و کاهش دهد.
– سموم کبد را دفع میکند.
– در پاکسازی مجاری ادرار تاثیر خواهد داشت.
– ریشه کاسنی یکی از بهترین تصفیه کننده های خون است.
– این گیاه در کنترل یرقان تاثیر مثبتی از خود نشان می دهد.
– قلب و کلیه و به خصوص کبد را پر نشاط و تمیز میکند .
– کاسنی در ازدیاد نطفه مردان موثر است .

نکته مهمی که لازم به یادآوری است طریقه استفاده از این گیاه و دلیل استفاده آن حتماً بایستی با مشورت متخصصین طب گیاهی صورت پذیرد ، چرا که افراد با سنین مختلف و یا جنسیت های گوناگون و سایر فاکتورهای مهم مسلما برای دریافت خواص مثبت کاسنی یکسان نخواهند بود و میزان مصرف و طریقه مصرف حتما به شرایط افراد گوناگون تغییر خواهد نمود.
بنابراین لازم است حتماً با نظر متخصص گیاهان دارویی به خصوص در افرادی که شرایط خاصی دارند مانند خانم های باردار و یا کسانی که از آلرژی های شدید رنج میبرند، استفاده از آن در برنامه زندگی افراد قرار گیرد .

تهیه و تدوین:مجله آفتابگردان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا