موفقیت

چرا طرز فکر برای موفقیت شما اهمیت دارد

آیا آنچه در مورد خود باور دارید می تواند در موفقیت یا شکست شما تأثیر بگذارد و با تاثیر طرز فکر در موفقیت خود آشنا هستید؟
به گفته کارول دوک ( روانشناس انشگاه استنفورد آمریکا) طرز فکر و اعتقادات شما نقشی اساسی و کلیدی در آنچه می خواهید و دستیابی و رسیدن به آن بازی می کنند . وی دریافت که این ذهنیت شما است که در تعیین موفقیت نقش بسزایی دارد.

بنابراین ، لازم است بررسی کنیم دقیقاً ذهنیت چیست؟

تعریف ذهنیت و انواع آن

یک طرز فکر و ذهنین به این موضوع مربوط می شود که آیا شما معتقدید ویژگی هایی مانند هوش و استعداد از ویژگی های ثابت هستند یا آنها قابل تغییر و امکان رشد را خواهند داشت.

این دوگونه طرز فکر باعث میشود که افراد با ذهنیت ثابت اعتقاد داشته باشند که این خصوصیات ذاتی ، ثابت و غیرقابل تغییر هستند.
از طرف دیگر ، کسانی که دارای ذهنیت رشد و قابل تغییر هستند ، معتقدند که این توانایی ها می توانند با تعهد و سخت کوشی توسعه یافته و تقویت شوند.

تاثیر طرز فکر در موفقیت
تاثیر طرز فکر در موفقیت

 

دوک تحقیقات خود را در مورد این موضوع با پرداختن به یک سوال ادامه داد:
اگر در حل مسئله ای دشوار و پیچیده زندگی از کودکان حل آنرا بخواهید ،چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برخی از کودکان به این مسئله به عنوان یک چالش و یک تجربه یادگیری نگاه می کردند. کودکان دیگر احساس می کردند که حل آن غیرممکن است و هوش و توانایی آنها برای انجام اینکار هنوز نمیتواند به آنها کمکی نماید.

بچه های گروه اول ذهنیت رشد داشتند. آنها وقتی با مسئله دشواری روبرو می شدند معتقد بودند که می توانند مهارتهای لازم برای حل آن را بیاموزند و رشد دهند. گروه دوم بچه ها ، ذهنیت های مشخصی داشتند. آنها اعتقاد داشتند که برای مقابله با مشکلی که از دسترس دانش و توانایی آنها خارج باشد کاری نمی توانند انجام دهند.

شکل گیری ذهنیت و طرز فکر

دوک پیشنهاد می کند که بسیاری از افراد در اوایل زندگی ، معمولاً از طریق نحوه تربیت یا تجربیاتشان در مدرسه ، در دو نوع ذهنیت آموزش می بینند. ویژگی های خاصی را می توان به یک ذهنیت ثابت یا یک رشد فکری اختصاص داد.

ذهنیت های ثابت

کودکانی که به آنها یاد داده می شود به جای اینکه عاشقانه یاد بگیرند ، باید هوشمند به نظر برسند ، تمایل به پرورش یک ذهنیت ثابت دارند.
آنها بیشتر نگران نحوه قضاوت خود هستند و می ترسند که ممکن است انتظارات را برآورده نکنند.

ذهنیت های قابل رشد

این دسته از کودکان یاد می گیرند کاوش کنند ، تجربیات جدید را بپذیرند و از چالش ها لذت می برند ، احتمال رشد ذهنیت آنها بیشتر است.
آنها به جای اینکه اشتباهات را به عنوان یک عقب گرد ببینند ، مایلند چیزهای جدیدی را امتحان کنند و به نام یادگیری و دستیابی به پتانسیل خود اشتباه کنند.

دوک خاطرنشان می کند که داشتن یک ذهنیت رشد به معنای باور داشتن کسی نیست که با آموزش و تلاش کافی می تواند به هر چیزی که می خواهد تبدیل شود. همه نمی توانند بوعلی سینا و حافظ و سعدی شوند و اینگونه بیندیشند که تنها تلاش و ممارست کافی است.

از آن سو طرز فکری که فضای رشد را در خود جای داده است ،پتانسیل های زیادی را در خود نهفته دارد و به هنگام وجود چالش سعی میکند تا حد ممکن پیش رود.
افراد با ذهنیت رشد معتقدند تلاشی که برای یادگیری و تعمیق درک و استعدادهای آنها انجام می شود کاملاً ارزش همه زحمات و مشکلات را دارد.

تأثیر ذهنیت و طرز فکر

طرز فکر شما نقشی اساسی در نحوه کنار آمدن با چالش های زندگی دارد. در مدرسه ، یک ذهنیت رشد می تواند به موفقیت بیشتر و تلاش بیشتر کمک کند. افرادی که با مشکلی مانند تلاش برای یافتن شغل جدید روبرو می شوند ، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار می شوند. آنها بیشتر در مقابل عقب ماندگی استقامت نشان می دهند در حالی که کسانی که ذهنیت ثابت دارند بیشتر مستعد انصراف هستند.

دوک در کتاب خود به نام “ذهنیت” می نویسد که ذهنیت های ثابت نیاز به تأیید را بیشتر طلب میکنند.

بسیاری از افراد دیده میشوند که در یک جمع تنها به فکر اثبات هوش و توانایی خود میباشند در حالیکه ممکن است از دست آنها در آن رابطه کاری برنیاید.

از طرف دیگر ، طرز فکر های معتقد به رشد و حرکت به سمت جلو مرتبا عطش یادگیری دارند. تمایل به کار سخت و کشف چیزهای جدیدمعمولا در وجودشان مرتبا موج میزند.
وقتی افرادی که ذهنیت رشد و حرکت دارند تلاشی میکنند و در آن رابطه شکست می خورند ، تمایل ندارند که آن را به عنوان یک شکست یا ناامیدی قلمداد کنند. در عوض ، این یک تجربه یادگیری است که می تواند منجر به رشد و تغییر شود.

 

تاثیر طرز فکر در موفقیت

تاثیر طرز فکر در موفقیت
تاثیر طرز فکر در موفقیت

ذهنیت شما چیست؟

آیا شما یک ذهنیت با تفکر ثابت و معتقد به هوش ثابت دارید و یا رشد و حرکت در طرز فکر شما جای بسیار مهم و محوری دارد ؟
برای کشف این موضوع ، با خواندن جملات زیر شروع کنید و تصمیم بگیرید که با کدام یک بیشتر موافقید:

افراد دارای مقدار مشخصی هوش هستند و راهی برای تغییر آن وجود ندارد.
مهم نیست که کی باشید ، کارهای زیادی برای بهبود توانایی های اساسی و شخصیت خود نمی توانید انجام دهید.
مردم قادر به تغییر آنچه که در حال حاضر میباشند ،خواهند بود.
شما می توانید چیزهای جدید یاد بگیرید و هوش خود را بهبود ببخشید.
مطالعه ، سخت کوشی و تمرین مهارتهای جدید همه راههای پرورش
استعدادها و تواناییهای جدید است.

اینگونه سوال پرسیدن از خود گاهی باعث میشود شما بیشتر از قبل به طرز فکر خود پی ببرید و مسلما با مطالعه روی جزئیات این نکته مهم بتوانید سمت و سوی رشد را برای خود و اطرافیانتان سرعت ببخشید.

در حالی که افراد با طرز فکر ثابت ممکن است موافق نباشند ،روانشناس فوق ((دوک)) پیشنهاد می کند که افراد قادر به تغییر ذهنیت خود هستند.
والدین همچنین می توانند برای اطمینان از رشد و نمو فرزندانشان ، اغلب از طریق تمجید و تحسین از تلاش ها و نه صرفاً تمرکز روی نتایج ، گام بردارند.

به عنوان مثال ، والدین به جای اینکه به کودک بگویند “بسیار باهوش است” ، ممکن است کودک را به خاطر سخت کوشی اش در یک پروژه تحسین کند و آنچه را که بیشتر از تلاش کودک دوست دارند توصیف کنند .

با تمرکز بر روند هر کاری و تلاش مستمر و آگاهانه و نه صرفا نتیجه ، بزرگسالان می توانند به بچه ها کمک کنند تا آنها درک کنند که تلاش ، سخت کوشی و فداکاری آنها می تواند منجر به تغییر ، یادگیری و رشد شود.

 

تدوین و ترجمه:مجله آفتابگردان

 

منبع:verywellmind

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =

دکمه بازگشت به بالا