موفقیت

چگونگی و شرح روش های مدیریت زمان

در جامعه ای که زندگی می کنیم، اهمیت استفاده از مدیریت زمان به عنوان یک امر بهینه ساز زمان در عصر حاضر به دلیل پیشرفت سریع فناوری های روز و فشردگی افزون به شدت مشخص گردیده، مدیریت زمان ارتباطی مستقیم میان زمان و مدیریت زمان را مشخص می سازد. هر جا که باشیم برای پیشرفت خود باید در این زمینه آگاه باشیم.

تاریخچه مدیریت زمان

در قرن نوزده میلادی در قاره اروپا پیشرفت شگرف و روز افزونی با شروع انقلاب صنعتی رخ داد. به دلیل اینکه پیشرفت کارخانه ها و تولید رو به رشد به صورت غیر قابل تصوری به استفاده درست از زمان به منظور کار منظم مربوط می شد. کارفرمایان شروع به مطالعه در زمینه روش های مدیریت زمان در جهت برقرار نمودن نظم نمودند.

اهمیت مدیریت زمان
اهمیت مدیریت زمان

تعریف و اهمیت مدیریت زمان

مدیریت زمان نوعی کنترل به صورت آگاهانه است که برای انجام کارهایی خاص بر روی زمان اجرا می کنیم . در آغاز استفاده از مدیریت زمان ابتدا در کارهای تجاری و سازمانی مورد استفاده قرار می گرفت اما رفته رفته به جنبه های زندگی شخصی افراد نیز رسوخ نمود. برای انجام پروژه های مختلف اعم از پروژه های سازمانی و فردی مدیریت زمان نقش بسیار مهمی را بازی می کند. بنا بر بررسی ها از سه دهه قبل تمام پژوهشگران در زمینه روش های مدیریت زمان برای افزایش عملکرد فعال بوده اند. که افزایش عملکرد بیشتر روی زمانی که حاضر بود اعمال می نمودند.

روش های مدیریت زمان

روش اول از روش های مدیریت زمان رعایت اولویت فعالیت ها است که در آن برای انجام کارها آن ها را دسته بندی می کنیم بهتر است از یک برنامه روزانه برای برنامه ریزی استفاده نماییم و سپس آن ها را انجام می دهیم.
روش دوم اجرای دقیق نظم در فعالیت ها است که باید در انجام کارها زمانبندی مخصوص خود را داشته و به اجرای نظم مقید باشیم.

روش سوم از روش های مدیریت زمان این است که ابتدا انرژی خود را برای انجام درست کارهای مهم صرف کنیم حتی اگر برای مثال روش مطالعه ما درست باشد ولی انرژی خود را برای مطالعه بخش مهم صرف نکنیم به یقین دسترسی به مطلوب ترین هدف برای ما امکان پذیر نخواهد بود.

روش چهارم از روش های مدیریت زمان گفتن کلمه نه را بیاموزید برای اینکه بتوانید به تعهدات خود در هر زمینه ای پاسخ بدهید بدیهی است که باید برای خود با گفتن مناسب و بجای کلمه نه، وقت بخرید.

اهمیت مدیریت زمان
اهمیت مدیریت زمان

روش پنجم، خواب کافی داشته باشید برای اینکه بتوانید طول زمان روز تمرکز کافی بر روی شغل و حرفه خود داشته باشد باید در طول شبانه روز ۷ تا ۸ ساعت خواب مفید داشته باشید.
روش ششم از روش های مدیریت زمان کارهای خود را در لحظه صفر کنید! شما باید با وقت گذاشتن برای هر کاری را در اولویت اول خود قرار دهید تا بتوانید همیشه لیستی خالی از کارهای عقب افتاده خود داشته باشید.

 

تدوین:مجله آفتابگردان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا