سلامت

کاربرد نوردرمانی در درمان افسردگی

نور درمانی ، معروف به فتوتراپی ، درمانی است که در آن شما در معرض منبع نور مصنوعی قرار می گیرید. این درمان در درجه اول اختلال افسردگی اساسی را با الگوهای فصلی درمان می کند (که در گذشته به عنوان اختلال عاطفی فصلی یا SAD شناخته می شد). این نوعی افسردگی است که در زمان خاصی از سال ، معمولاً در زمستان رخ می دهد. از نور برای درمان سایر بیماریها از جمله اختلالات خواب و انواع دیگر افسردگی نیز استفاده می شود.

نور درمانی
نور درمانی

نوردرمانی چگونه کار می کند

به طور معمول ، این پدیده برای جبران کمبود قرار گرفتن در معرض نور خورشید است که تصور می شود با اختلال افسردگی اساسی با الگوهای فصلی مرتبط است. در نزدیکی یک جعبه نوری قرار خواهید گرفت که نور شدیدی از خود ساطع می کند. نور معمولاً از نور طبیعی خورشید تقلید می کند ، اما ممکن است تغییراتی در آن وجود داشته باشد. یک واحد اندازه گیری به نام لوکس اندازه گیری میزان نور مورد استفاده در درمان است. خروجی استاندارد یک جعبه سبک بین ۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لوکس است.

درمان ها معمولاً از پاییز شروع می شوند و تا اوایل بهار ادامه دارند. جلسات معمولاً از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. طول جلسه به میزان رسیدگی و قدرت جعبه چراغ بستگی دارد. ممکن است درمان های اولیه کوتاه تر به فرد تازه وارد این روش انجام شود. هرچه جعبه نور قدرتمندتر باشد ، جلسه درمان کوتاهتر می باشد.

اینکه چرا نور درمانی اینگونه تاثیرگذاراست ،هنوز در حال بررسی است. یک نظریه این است که نور به طور طبیعی باعث تولید سروتونین در مغز می شود. سروتونین ماده شیمیایی خوب مغز است. برخی از متخصصان معتقدند که موفقیت در نور درمانی به دلیل اثر دارونما است.

سه عنصر کلیدی برای اثربخشی

 

این روش درمانی زمانی موثرتر است که شما ترکیب مناسبی از شدت نور ، مدت زمان و زمان مناسب را در نظر داشته باشید.

شدت. شدت جعبه نور در لوکس ثبت می شود که اندازه گیری میزان نوری است که دریافت می کنید. برای SAD ، توصیه معمول این است که از یک جعبه سبک ۱۰،۰۰۰ لوکس در فاصله حدود ۱۶ تا ۲۴ اینچ (۴۱ تا ۶۱ سانتی متر) از صورت خود استفاده کنید.
مدت زمان. نورپردازی با داشتن یک جعبه چراغ ۱۰۰۰۰ لوکس ، معمولاً شامل جلسات روزانه حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است. اما یک جعبه نور با شدت کم ، مانند ۲۵۰۰ لوکس ، ممکن است به جلسات طولانی تر نیاز داشته باشد. دستورالعمل های سازنده را بررسی کرده و دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. او ممکن است به شما پیشنهاد کند که با جلسات کوتاه تر شروع کنید و به تدریج زمان را افزایش دهید.
زمان سنجی. برای اکثر افراد ، نور درمانی هنگامی موثر است که صبح زود ، پس از بیدار شدن از خواب انجام شود. پزشک می تواند به شما کمک کند تا برنامه نور درمانی را که بهترین نتیجه را دارد ، تعیین کنید.

نور درمانی

اثرات جانبی

این پدیده عوارض جانبی دارد ، از جمله سردرد و آفتاب سوختگی. معمولاً این موارد جدی نیستند. با تنظیم مدت زمان و شدت جلسات ، با بسیاری از عوارض جانبی می توان مقابله کرد. سایر روش های درمانی که می توانند عوارض جانبی را کاهش دهند عبارتند از:

قطره چشم
قطره بینی
ضد آفتاب

اگر این روش درمانی را در نظر دارید ، در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر باید با پزشک مشورت کنید:

پوست حساس
شرایط چشم
سابقه سرطان پوست

جوانب مثبت

نور درمانی جنبه های مثبت بسیاری دارد. درمان همچنین می تواند در خانه با استفاده از جعبه های سبک اجاره ای یا خریداری شده انجام شود.

 

تدوین و جمع آوری:مجله آفتابگردان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا